Ostoja Pamięci
Ostoja Pamięci
15 stycznia 2022

Wpis z dnia: 15.01.2022

Obóz koncentracyjny w Asbach nie był zajęty w całości, poza jednym z dwudziestutrzech baraków. Znajdował się na granicy Asbach i Daudenzell. Baraki faktycznie przeznaczone były na zakwaterowanie dla ponad 1000 wschodnich pracowników firmy Daimler-Benz "Goldfisch" w Obrigheim, ale pozostały nie wykorzystane do końca wojny. Baraki obozu koncentracyjnego miały służyć jedynie jako tymczasowy podobóz obozu koncentracyjnego do czasu, gdy obóz pracy przymusowej tyw. wschodni będzie gotowy do zasiedlenia. Więźniowie z obóz koncentracyjnego w Asbach byli komandem do budowy baraków.
 
Archeolog Attila Dézsi stwierdził,że: "jest wyjątkowy wśród obozów w Badenii-Wirtembergii. To miejsce jako jedyne jest prawie nietknięte i nie zabudowane."
 
Informacje o obozie oraz plan jego położenia uzyskałem dzięki życzliwości pana Arno Huth, który jest opiekunem miejsca pamięci obozu koncentracyjnego Neckarelz.
 
Wystarczy poczekać na słoneczną pogodę i w drogę.
 
https://www.rnz.de/nachrichten/mosbach_artikel,-asbach-ehemaliges-kz-aussenlager-soll-untersucht-werden-_arid,708385.html

 

 

 ©  Ostoja Pamięci  2017 - 2024   

 

 

 

E-mail: piotr.kentnowski@ostojapamieci.pl 

Tel. +49 15141652854