Ostoja Pamięci
Ostoja Pamięci
14 listopada 2023

Wpis z dnia 14.11.2023

 
 
1. Polskie groby w powiecie Schwäbisch Hall.
Dzisiaj otrzymałem pismo z urzędu miasta Crailsheim. Na jego cmentarzach odnalazłem w dokumentach archiwalnych 28 polskich grobów. Z informacji które uzyskałem 9 grobów to groby polskich dzieci, które  zlikwidowano prawdopodobnie w 1958 r., 14 grobów istnieje, 2 zlikwidowano, a pozostałe 3 są jeszcze sprawdzane.

Pozostało jeszcze tylko potwierdzenie z miasta Schwäbisch Hall i cały okręg będzie ukończony.
 
2. Potwierdzanie tożsamości.
Równolegle do potwierdzeń z Niemiec, wysyłam  maile z prośbą o potwierdzenie tożsamości ofiar spoczywających na terenie powiatu Schwäbisch Hall do polskich urzędów miast i gmin. Jest to niezwykle czasochłonne ponieważ niektóre nazwy miejscowości występują po kilkanaście razy. Oprócz tego część gmin przesyła dokumenty które mają ponad 100 lat, do archiwum państwowych. Tak więc każde takie potwierdzenie tożsamości to coś wielkiego.
 
Otrzymałem potwierdzenie z UG Frysztak, że Czernicka  Genowefa pochodzi z miejscowości Lubla. Spoczywa na cmentarzu w Braunsbach, o którym niedawno pisałem.
 
3. Sprawa polskiego grobu w gminie Oberrot.
Obiecałem sobie, że już nie poruszę tego tematu, ale....  
25.10 wiadomość z gminy Oberrot:
zostanie przygotowany projekt pamiątkowej tablicy, który będzie zaprezentowany na spotkaniu rady gminy. 
26.10 moja odpowiedź:
" Bardzo się cieszę, że słyszę coś takiego. Prosiłbym również aby napis na tablicy pamiątkowej, oprócz języka niemieckiego, był też, jak to zwykle bywa w takich przypadkach, w języku polskim. Jeśli potrzebują Państwo pomocy w tłumaczeniu, chętnie  pomogę. Jak wspomniałem wcześniej, prawdziwe nazwisko to KŁOSOWSKI ANTONI."
08.11 wiadomość z gminy Oberrot:
Ponownie przyjrzeliśmy się sprawie szczegółowo. Z naszej strony nie można jednoznacznie potwierdzić, że pan Kłosowski był ofiarą wojny. Złożymy wniosek do Rady Regionalnej Stuttgartu, korzystając z dostępnych dokumentów. Tam zwracamy się z prośbą o ocenę, czy pan Antoni Kłosowski rzeczywiście jest ofiarą wojny.
 
Całość pozostawiam  do Państwa oceny. 
 
4. Mija kolejny rozdział.
Z dniem 11.11 wygasła domena ostoja-miejscapamieci.pl , tak więc zmiana adresu strony na ostojapamieci.pl zostaje zakończona. W dniu 22.11 zostanie opłacona i przedłużona o kolejny rok aktualna strona.
 
5. Święto Wszystkich Świętych.
W święto Wszystkich Świętych na prośbę Konsulatu Generalnego RP z Monachium, rozwiozłem z synem wiązanki na polskie groby. W tym roku złożyłem kwiaty ufundowane przez Konsulat na cmentarzu w Schwäbisch Hall (St. Nikolai Friedhof), Braunsbach i Öhringen. 

 

 

 ©  Ostoja Pamięci  2017 - 2024   

 

 

 

E-mail: piotr.kentnowski@ostojapamieci.pl 

Tel. +49 15141652854