Cmentarz dziecięcy w Gantenwald stał się miejscem, od którego rozpoczęła się moja podróż  w świat smutnej rzeczywistości i okrutnej historii, która pozostawiła trwałe piętno na polskim narodzie. To między innymi tutaj w placówce "porodowo-opiekuńczej" rodziły się polskie dzieci przymusowych robotnic. Ich historia i skandaliczne słowa wypowiedziane podczas jednej z debat publicznych w latach 80-tych przez byłego zastępcę burmistrza tutejszej gminy Bühlerzell, że dzieci te to "Zufallsprodukte sexueller Freuden" w tłumaczeniu "Przypadkowe produkty przyjemności seksualnych", wywołały we mnie głębokie poruszenie  i skłoniły go do zgłębiania dalszych losów Polaków w regionie Badenii i Wirtembergii.

 

Zainspirowany  odkryciem,  zacząłem dzielić się tym tematem z przyjaciółmi, jednak ich ogromna niewiedza skłoniła mnie do stworzenia strony internetowej, która zawierałaby informacje o miejscach pamięci związanych z cierpieniem Polaków podczas II wojny światowej i bezpośrednio po niej na terenie Badenii i Wirtembergii.

 

Pierwsza wersja strona obejmowała powiaty Schwaebisch Hall, Ost-Alb i Hohenlohe i została opublikowana 21 listopada 2018 roku, bez własnej domeny. W pierwszym tygodniu po opublikowaniu strona miała 31 wyświetleń. Uczyłem się wtedy tworzenia stron internetowych. Po zdobyciu odpowiedniej wiedzy 22 listopada 2019 opublikowałem istniejącą stronę z własną domeną.

Inspiracją do tego przedsięwzięcia było pragnienie pomocy rodakom  w odnalezieniu  grobów  swoich bliskich krewnych, co nierzadko stanowi trudne zadanie z uwagi na złożoność historii i wydarzeń wojennych. Równocześnie, celem projektu jest upamiętnienie polskich ofiar, które spoczywają na terenie Niemiec, oraz propagowanie świadomości historycznej wśród społeczności polskiej i niemieckiej. Działania te mają na celu budowanie mostów pomiędzy narodami, promując szacunek dla historii i pamięci o tragicznych wydarzeniach z przeszłości.

 

 

 

 

 

 

 

Piotr Kentnowski  

Strona internetowa stanowi swego rodzaju przewodnik po tych nieznanych miejscach, które nie są szeroko opisywane w podręcznikach, książkach czy mediach. Informacje te są dostępne jedynie dla wąskiego grona zainteresowanych, którzy mogą zgłębiać historię tych miejsc poprzez ich odwiedzanie. Informacje czerpię z różnych źródeł, takich jak internet, archiwa, znajomi, regionalna prasa i fachowa literatura. Wiele z tych miejsc pamięci odkrywam przypadkowo podczas poszukiwań innych. Nie ma końca w tej pracy. Wszystkie miejsca odwiedzam osobiście i staram się rozmawiać z ich opiekunami, aby pozyskać informacje i zweryfikować zakres wiedzy rozmówcy. Ważnym elementem strony jest interaktywna mapa, na której można znaleźć dokładne lokalizacje miejsc pamięci. Dzięki osobistym wizytom, jestem w stanie precyzyjnie zaznaczyć położenie każdego z tych miejsc.

 

Obozy koncentracyjne w Niemczech to nie tylko znane nazwy, takie jak Dachau, Ravensbrück czy Sachsenhausen. Istniało wiele innych równie okrutnych obozów, w których również zginęło wiele tysięcy ludzi. Jestem przekonany, że każda ofiara zasługuje na szacunek i pamięć, niezależnie od tego, czy była bohaterem w szerokim sensie czy też na swoim własnym małym, ale ważnym sposobie.

Ostoja Pamięci

 

Polskie Miejsca Pamięci i Groby w Niemczech

Ostoja  Pamięci - Badenia i Wirtembergia

 

 ©  Ostoja - Zuflucht  2017 - 2024   

 

 

 

e-mail: piotr.kentnowski@ostojapamieci.pl