Ostoja Pamięci
Polskie groby w Niemczech
18 lipca 2023

Wpis z dnia 18.07.2023

W czerwcu moje stowarzyszenie „Ostoja-Zuflucht“ weszło w struktury Rodła - Związku Polaków w Niemczech. Współpraca powinna znacznie poprawić jakość i zasięgi naszej pracy. W najbliższym czasie ukażą się też informacje odnośnie mojego stowarzyszenia. 

 

Nawiązałem kontakt z Porta Polonica, którego dyrektorem jest pan dr Jacek Barski. Po bardzo budującej rozmowie uzgodniliśmy wspólne spotkanie, które odbędzie się w Schwäbisch Hall w pierwszej połowie sierpnia.

 

2 lipca to wyjazd wraz  z synem do Mannheim na spotkanie z dr Marco Brenneisen, który jest autorem książek o tematyce II wojny światowej oraz przewodniczącym stowarzyszeń miejsc pamięci w Badenii i Wirtembergii po byłych podobozach obozu koncentracyjnego Natzweiler. Nasze spotkanie poprzedziła wizyta na cmentarzu głównym w Mannheim, gdzie złożyliśmy znicze na grobach polskich ofiar (przymusowych robotników). Po dokumentacji grobów wyruszyliśmy do dzielnicy Sandhofen, gdzie mieści się miejsce pamięci po byłym obozie koncentracyjnym w którym odbyło się wcześniej wspomniane już spotkanie. Dzięki ogromnej wiedzy  pana doktora mogliśmy dowiedzieć się bardzo o samym obozie jak i jego więźniach. 

 

Spotkanie z panem Januszem Oszytko z opolskiego oddziału IPN. Bardzo miła atmosfera i nadzieja na konkretną współpracę. Może w końcu moje badania opuszczą cyfrowy świat i zagoszczą  na kartkach papieru, który ma o wiele większą moc, jak i żywotność.

 

Jak co miesiąc otrzymałem też kilka wiadomości z prośbą o pomoc w odszukaniu krewnych. Wysłałem w tych sprawach kilkanaście maili do różnych instytucji.  Jak narazie oprócz zapytań  do Arolsen Archives nikt nie odpowiedział. Pozostaje tylko czekać.

 

Strona otrzymała  kilka poprawek jak i uaktualnień. Mapa na Google została zaktualizowana.

 

 

 ©  Ostoja Pamięci  2017 - 2024   

 

 

 

E-mail: piotr.kentnowski@ostojapamieci.pl 

Tel. +49 15141652854