Ostoja Pamięci
23 października 2022

Wpis z dnia 23.10.2022

Przedświąteczne sprzątanie polskiej kwatery na Nikolaifriedhof w Schwäbisch Hall. Niestety z grobów zginęły wszystkie znicze solarne. Hieny cmentarne nie próżnują i tu. 

 

Za niedługo będziemy odchodzili święto Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Wspólnie wybierzemy się na cmentarze, by pomodlić się za naszych krewnych i znajomych. Nie zapomnijmy też o grobach tych, o których już dawno pamięć zaginęła. O grobach ofiar wojen i tyranii, o Polakach spoczywających poza granicami Polski.

 

Na terenie Badenii i Wirtembergii polskich grobów, ofiar wojen i tyranii jest ponad 3000, z tego setki z nich już zlikwidowano. Dlatego chcę jeszcze raz podkreślić jak bardzo ważna jest oficjalna opieka nad nimi. Nie dajmy argumentów lokalnym władzom, aby kolejne z nich przechodziły do historii. Nie pozwólmy, by ostatnie świadectwa  zbrodni nazistowskich zginęły bezpowrotnie. Wieczny odpoczynek...

 

Jeżeli chce ktoś oficjalnie zaopiekować się grobami zmarłych Polaków powinien się skontaktować się z miejscowym urzędem i wyrazić chęć opieki nad grobem. Po krótkiej weryfikacji  zostaną państwo poinformowani o decyzji. Jeżeli będzie ona pozytywna, pozostaje jeszcze kontakt z administracją cmentarza w celu omówienia wszystkich szczegółów, takich jak rodzaj pielęgnacji, ukwiecenia itp. 

 

 

 ©  Ostoja Pamięci  2017 - 2024   

 

 

 

E-mail: piotr.kentnowski@ostojapamieci.pl 

Tel. +49 15141652854