Ostoja Pamięci
23 września 2023

Wpis z dnia 26.09.2023

Od ostatniego wpisu na blogu minął prawie miesiąc. Wydarzyło się bardzo dużo. Każdy kto śledzi regularnie moje wpisy na Fb i Twitter, jest prawie, że na bierząco. Postaram się miej więcej w punktach opisać to, co się wydarzyło, ale  wiem, że wiele informacji pominę, bo porostu ich nie zanotowałem.
 

1. 16.09 wraz z żona, jako przedstawiciele Stowarzyszenia Ostoja-Zuflucht wzięliśmy udział w walnym zjeździe Związku Polaków w Niemczech. Była to wspaniała okazja do zapoznania się z działalnością związku. Poznałem wielu wspaniałych działaczy i nawiązałem liczne kontakty. Nie zabrakło także "odkurzenia" starych znajomości. Mam nadzieję na owocną współpracę z obopólną korzyścią.

 

2. Z informacji które dotychczas otrzymałem od gmin pow. Schwäbisch Hall wiem już, że na ich terenie znajdowało się 35 polskich grobów, z tego 20 istnieje. Czyli ok 42% polskich grobów nie przetrwało próby czasu. Akcja się jeszcze nie zakończyła, jak widać niektórzy potrzebują na odpowiedź więcej niż 30 dni.

 

3. Nakręciłem dwa videoblogi, które opublikowałem na YouTube https://www.youtube.com/@piotrkentnowski9527. Jeden z poszukiwania polskich grobów, a drugi z miejsca pamięci Eckerwald - nieukończonej fabryce produkującej olej napędowy z łupków bitumicznych. Zapraszam do oglądania, lajkowania, subskrybcji i przede wszystkim do komentowania.

 

4. Odwiedziłem 4 cmentarze w poszukiwaniu polskich grobów: Reinsberg, Neunkirchen, Beimbach i Unterrot. Miejsca opisałem i opublikowałem na stronie. Doszedł także cmentarz w Ellwangen i Schöntal.

 

5. Pojawiło się sporo poprawek w działaniu strony. Przede wszystkim zająłem się wersją mobilną dla telefonów komórkowych. Poprawiłem także szatę graficzną strony oraz mapę Google. Jeżeli znajdą Państwo jakieś błędy, to proszę o wiadomość.

 

Tak jak pisałem wcześniej, wydarzyło się jeszcze wiele innych ciekawych rzeczy, o których porostu już zapomniałem. Praktycznie każdy dzień to coś  nowego.  Jeszcze jedna nowinka. Rozpocząłem współpracę z czasopismem polonijnym "Polak w Niemczech", którego wspaniałe Panie redaktorki mialem okazję osobiście  poznać.

 

Nadchodzi kolejny pracowity tydzień, ale nie będę zdradzać szczegółów. Pozdrawiam serdecznie.

 

 

 

 

 ©  Ostoja Pamięci  2017 - 2024   

 

 

 

E-mail: piotr.kentnowski@ostojapamieci.pl 

Tel. +49 15141652854