Ostoja Pamięci
Ostoja Pamięci
06 maja 2023

Złożenie kwiatów pod tablicą pamiatkową

W sobotę 6 maja br. o godzinie 11.00 wraz z żoną uczestniczyłem w uroczystości upamiętniającej rocznicę zakończenia II Wojny Światowej. Głównym celem wyjazdu było złożenie kwiatów pod tablicą Pamięci Polskich Ofiar tej wojny, w oddalonym o 50 km Ludwigsburgu. Wydarzenie było organizowane przez Krajowy Związek Organizacji Polskich w Badenii i Wirtembergii który reprezentował pan Tadeusz Rogala. W uroczystości wzięli udział także reprezentanci Polskiej Szkoły  im. Fryderyka Chopina w Remseck - to wzruszające widzieć młodych ludzi angażujących się w pamięć o tragicznych wydarzeniach z przeszłości. Obecna była również przedstawicielka  polonijnego stowarzyszenia Nigeryjskie Dzieci w Potrzebie.

 

Po krótkim wprowadzeniu, wszyscy zebrani złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary wojny. Był to symboliczny gest, który wyrażał naszą pamięć i szacunek dla tych, którzy stracili życie w czasie II Wojny Światowej. Następnie odmówiliśmy modlitwę w intencji wszystkich poległych. Podczas uroczystości mieliśmy również okazję wysłuchać historii Polaków zamieszkujących Ludwigsburg w latach 1945-1955. Te lata były trudnym okresem dla Polaków, którzy znaleźli się w obcym kraju zarówno w czasie jak i po wojnie. Opowieść o ich losach była poruszająca i dawała nam jeszcze większą świadomość tego, jak wiele musieli przejść.

 

Niestety, muszę przyznać, że brakowało  miejscowej Polonii oraz przedstawicieli Polskich Parafii podczas tej uroczystości. Być może wielu z nich nie było w stanie wziąć udziału z różnych powodów, ale zawsze ważne jest, abyśmy jako Polacy jednoczyli się w takich okazjach, aby pielęgnować naszą historię i kulturę. Na usta cisną się słowa J. Piłsudzkiego „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.”
 

 

 

 ©  Ostoja Pamięci  2017 - 2024   

 

 

 

E-mail: piotr.kentnowski@ostojapamieci.pl 

Tel. +49 15141652854