Ostoja Pamięci
Ostoja Pamięci
07 maja 2023

Wpis z dnia 07.05.2023

Ponieważ ostatnio  wiele się dzieje, a dziać będzie się jeszcze więcej. Postanowiłem, że wpisy na blogu będą ukazywać się co tydzień. Jak wiadomo - a może i nie, prowadzę tą działalność sam i nie chcę marnować czasu na aktualizacje strony. Tak więc by być na bieżąco, proszę śledzić mojego Facebooka.

Oto co wydarzyło się w tygodniu nr 18.

 

Nawiązałem kontakt z redaktorem naczelnym Kuriera Rzeszowskiego, który nagłośni w Polsce sprawę zlikwidowanego  w gminie Oberrot grobu śp. Antoniego Kłosowskiego. Niestety do dzisiaj nie otrzymałem pisemnego ustosunkowania się do nowych dokumentów burmistrza gminy, chociaż umowny czas odpowiedzi minął. Sprawą zajmę się w nadchodzącym tygodniu.

W tym tygodniu odwiedziłem cmentarze w Sulzdorf, Gailenkirchen, Weckrieden, Schwaebisch Hall-Steinbach, Uttenhofen i Untermuenkheim. Niestety znowu brakują polskie groby, pomimo tego, że były wpisane na listę grobów ustawo chronionych. W planach mam kontakt z administracją i wyjaśnienie tych braków.

 

5 maja dotarła paczka ze zniczami solarnymi. Cenowo niewiele się różnią od tradycyjnych, a ich wydajność jest nieporównywalnie większa.

 

W archiwach odnalazłem 8 nowych polskich grobów w powiatach Calw i Emmendingen. Lista In Memorian jest uaktualniona.

 

Na Facebooku pojawiła się też nowa seria "Ocaleni od zapomnienia". To mogiły Polaków, których groby nie figurują na listach grobów ustawowo chronionych w Badenii i Wirtembergii. Dlaczego? Bo tak zakwalifikowali je niemieccy urzędnicy. Przywróćmy pamięć o nich.

 

W sobotę 6 maja br. o godzinie 11.00 wraz z żoną uczestniczyłem w uroczystości upamiętniającej rocznicę zakończenia II Wojny Światowej. Relacja

 

Na sam koniec zachęcam do wsparcia moich badań na serwisach Paypal i Postaw Kawę.

 

 

 ©  Ostoja Pamięci  2017 - 2024   

 

 

 

E-mail: piotr.kentnowski@ostojapamieci.pl 

Tel. +49 15141652854