OSTOJA       PAMIĘCI

Ostoja Pamięci

Poradnik: Jak poszukiwać polskich grobów w Niemczech

1. Zbierz jak najwięcej informacji na temat osoby, której grobu szukasz, takie jak: imię,  nazwisko, daty oraz miejsce urodzenia i śmierci.

 

2. Sprawdź, czy istnieją już jakieś informacje na temat tej osoby w innych źródłach, takich jak księgi kościelne, archiwa państwowe lub lokalne.

 

3. Przeszukaj lub skontaktuj się z  niemieckim archiwum Arolsen Archives:

https://arolsen-archives.org/pl/wyszukiwanie-nawigacja/zapytania/pastwa-zapytanie/

Zapytanie można wysłać w języku polskim!

 

4. Zbadaj katalogi archiwalne, aby znaleźć informacje na temat poszukiwanego grobu, takie jak dokumenty związane z pogrzebem, karty rejestracyjne cmentarza lub karty pracy przymusowej.

 

5. Pamiętaj, że nie zawsze uda się znaleźć poszukiwany grób, ale każde dodatkowe źródło informacji może przynieść cenne wskazówki. Archiwa często mają wiele innych zasobów, które mogą pomóc w poszukiwaniach, takie jak dokumenty związane z historią i kulturą regionu.

 

Poszukiwania polskich grobów w Niemczech to ważny temat dla wielu osób i rodzin, które chcą odnaleźć miejsca pochówku swoich bliskich lub przodków. Często zdarza się, że pochodzący z Polski mieszkańcy Niemiec lub osoby, które przeszły przez ten kraj w czasie wojny, zostawiają po sobie nieznane miejsca pochówku. Z tego powodu wiele osób rozpoczyna poszukiwania, aby poznać historię swojej rodziny i dowiedzieć się, gdzie dokładnie zostali pochowani ich bliscy.

 

Kwerenda materiałów o polskich grobach w niemieckich archiwach może być czasochłonna i wymagać dużo pracy, ale może przynieść wiele cennych informacji. Oto kilka wskazówek, jak zacząć:

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się ze mną

 

 ©  Ostoja Pamięci  2017 - 2025