Zacznę od podsumowania. Na terenie miasta Schwäbisch Gmünd odnalazłem w dokumentach archiwalnych informacje o 107 polskich grobach - ofiarach II wojny światowej. Spośród nich na listę grobów ustawowo chronionych wpisano zaledwie 23 groby. Spisu tego dokonał Friedhofamt 21 stycznia 1969 roku. Wszystkie te groby znajdowały się na polu grobowym "J". Można więc wyliczyć, że grobów, które popadły w "niełaskę urzędników", na terenie miasta Schwäbisch Gmünd było 84.
3 marca 2024 roku skontaktowałem się mailowo z urzędem miasta Schwäbisch Gmünd, niestety bez odpowiedzi. Po ponownym zapytaniu 3 kwietnia 2024 r., 10 kwietnia 2024 roku otrzymałem odpowiedź:
"...Nie znaleźliśmy w naszych dokumentach ani na cmentarzach zmarłych o wymienionych przez Pana nazwiskach. W naszym programie cmentarnym nie ma danych z tych lat. Podczas sprawdzania naszych historycznych grobów na cmentarzu św. Leonarda również nie znaleźliśmy w naszym archiwum polskich grobów wojennych. W związku z tym niestety możemy tylko odpowiedzieć, że nie znaleziono poszukiwanych grobów..."
Niedowierzając tym informacjom, zadzwoniłem do miasta z zapytaniem, co stało się z 23 polskimi grobami, które były objęte ustawową ochroną. Niestety, pracownik urzędu nie miał żadnej wiedzy na ten temat i obiecał, że jeszcze raz sprawdzi i się do mnie zgłosi. Po ponad dwóch tygodniach ciszy postanowiłem sam udać się na cmentarz w Schwäbisch Gmünd. Na miejscu przeżyłem szok. Po polskich grobach wojennych nie pozostało ani śladu.
Skandal!
Z 107 grobów, nie ocalał ani jeden. Jest to sytuacja nie do przyjęcia i budzi ogromne oburzenie. Te groby były nie tylko miejscem spoczynku polskich ofiar wojny, ale także symbolem pamięci i hołdu oddawanego tym, którzy zginęli w tragicznych okolicznościach. Zniknięcie tych grobów to akt zaniedbania, który rani pamięć o tych ludziach i nas, żyjących, którzy staramy się pielęgnować i chronić ich dziedzictwo.
W 1969 roku 23 groby zostały uznane za groby ofiar wojny. Co się stało przez te lata? Czy zapomniano o ich istnieniu? Czy celowo je usunięto? Te pytania muszą zostać zadane i oczekujemy odpowiedzi.
Brak troski o polskie miejsca pamięci, takie jak na Leonhardfriedhof w Schwäbisch Gmünd, jest dowodem na to, jak łatwo możemy zapomnieć o przeszłości, jeśli nie dbamy o nią z należytą starannością. Apelujemy do władz miasta o pełne wyjaśnienie tej sprawy i podjęcie kroków, które zapobiegną podobnym sytuacjom w przyszłości. Pamięć o ofiarach wojny jest naszym obowiązkiem, a ich groby są nierozerwalną częścią naszej historii, której nie możemy dopuścić do zatarcia.
© Ostoja Pamięci 2017 - 2024
E-mail: piotr.kentnowski@ostojapamieci.pl
Tel. +49 15141652854