Dzisiejszy wpis, to trochę przypomnienie tego, co wydarzyło się od 06.12.2022r.
06.12 uzupełniłem stronę cmentarza w Ehingen o listę grobów spoczywających tam Polaków, oraz dodałem link z dokładnym ich położeniem na mapie.
10.12 odnalazłem informację o pochowanym 09.07.1941 na cmentarzu w Hausen an der Rot , Antonim Klosowskim ur. 28.10.1919 r. w Rakszawie - grób ten nie widnieje na listach grobów chronionych w Landesarchiv w Ludwigsburg. Udałem się cmentarz, gdzie nie odnalazłem grobu. 13.12 odwiedziłem pobliską plebanię w celu uzyskania dalszych informacji. Z plebani przekierowano mnie do urzędu gminy. Wieczorem wysłałem maila do urzędu gminy w Oberrot, w którym powołując się na ustawę o ochronie grobów ofiar wojen, poprosiłem o informacje dotyczące grobu, którego już nie ma. Do dzisiaj t.j. 27.12 nie otrzymałem żadnej informacji zwrotnej.
15.12 dotarłem do korespondencji pomiędzy Gestapo Stuttgart i AEL* Rudersberg. Sprawa dość ciekawa, ponieważ podczas pewnej akcji na stacji kolejowej, zostają zatrzymane dwie Polki. Podczas ich przesłuchania, śledczy nie wierzą w to co mówią i podejrzewają, że obie uciekły z pracy. Dlatego w celu dalszych wyjaśnień, zostają wysłane do AEL* w Rudersberg. Po dalszych przesłuchaniach już na miejscu okazuje się, że kobiety te podawały się za Polki, a tak naprawdę były rosjankami.
*AEL (Arbeitserziehungslader) - obóz pracy wychowawczej
© Ostoja Pamięci 2017 - 2024