W odpowiedzi na zapytanie dotyczące miejsca pochówku i stanu grobu przymusowego robotnika Michaela Mylana, pracownicy urzędu miasta Murrhardt przeprowadzili kwerendę w zasobach miejskiego archiwum oraz w aktach ewangelickiej wspólnoty kościelnej. Poszukiwania te pozwoliły odkryć szczegółowe informacje na temat ostatnich dni życia Mylana, które umożliwiają odtworzenie niektórych elementów jego tragicznej historii. Ustalono, że Mylan był zatrudniony jako robotnik rolny w miejscowości Eisenschmiedmühle.
Do tragicznych wydarzeń doszło 24 grudnia 1944 roku, w Wigilię Bożego Narodzenia. Przytłoczony tęsknotą za ojczyzną, Michael Mylan popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy. W księdze parafialnej zapisano wstrząsający opis jego śmierci: „Samobójca z tęsknoty – … odciął sobie głowę za pomocą piły wahadłowej”. Z aktu zgonu dowiadujemy się, że do tragedii doszło około godziny 20:00.
Ceremonia pogrzebowa odbyła się 8 stycznia 1945 roku w Murrhardt, a nabożeństwo o godz. 13:00 odprawił pastor Lebram zgodnie z ewangelickim obrządkiem, gdyż nie posiadano informacji o przynależności wyznaniowej zmarłego. W dokumentacji cmentarnej nie odnaleziono jednak żadnych danych pozwalających na dokładne określenie miejsca pochówku Mylana, co czyni jego grób niemożliwym do zlokalizowania.
Warto zauważyć, że w dostępnych dokumentach archiwalnych, do których miałem wgląd, Mylan figuruje zarówno jako Polak, jak i Ukrainiec, a jako miejsce jego urodzenia podano Wernejiwkę. Jak ustaliłem, prawdopodobnie chodzi tutaj o Wernejówkę, wieś leżącą na terenie gminy Rymanów. Michael Mylan, syn Teodora Milana, jest postacią symboliczną, reprezentującą losy ludzi wyrwanych ze swego środowiska i zmuszonych do pracy w Niemczech, z dala od rodziny i ojczyzny.
Dzięki informacjom przekazanym przez urząd miasta Murrhardt mogłem przybliżyć losy Michaela Mylana i oddać hołd pamięci kolejnego z robotników przymusowych, którzy podczas II wojny światowej znaleźli się na niemieckiej ziemi, mierząc się z rozłąką, trudami przymusowej pracy i skrajną samotnością.
© Ostoja Pamięci 2017 - 2024