W wyniku najnowszych kwerend udało się odnaleźć ślady trzech pochówków na cmentarzu w Großaspach:
Niestety, jak poinformowała mnie gmina Aspach, w roku 1993 doszło do przebudowy tej części cmentarza – wszystkie groby zostały wówczas zlikwidowane. Dzisiejszy teren nie nosi już żadnych śladów ich istnienia.
W odpowiedzi na moje zapytanie nie odnaleziono żadnych informacji dotyczących grobów Eugeniusza i Romana Wroblów ani Michała Peleszaka. Gmina nie posiada również danych o innych pochówkach polskich obywateli.
Osobną historię stanowi los Mieczysława Weislo, polskiego robotnika przymusowego, zatrudnionego w gospodarstwie w miejscowości Eberhardsweiler (Welzheim). Jego ciało odnaleziono w lesie na terenie Rienharz 15 czerwca 1944 roku. Według niemieckich dokumentów, przyczyną śmierci było samobójstwo przez powieszenie.
Pochówek odbył się na cmentarzu w Alfdorf. Jednak w 1985 roku, powołując się na Runderlass z dnia 26.08.1985 r. (dot. nieutrzymywania niechronionych grobów cudzoziemców zmarłych jako robotnicy cywilni podczas II wojny światowej), gmina Alfdorf wystąpiła do starostwa powiatu Rems-Murr z wnioskiem o likwidację grobu Mieczysława Weislo. W uzasadnieniu wskazano, że nie był to grób podlegający ochronie w rozumieniu niemieckiej ustawy o grobach wojennych.
Do listy In memorian dołączyły kolejne ofiary:
Patronat honorowy:
Członek zbiorowy
Związku Polaków w Niemczech
© Ostoja Pamięci 2017 - 2025