23 kwietnia 2024

Od Warszawy po Dachau i z powrotem

 

Mieczysław Wiśniewski, urodzony 17.11.1925 roku w Warszawie,  od młodych lat rozwijał swoje umiejętności artystyczne, uczęszczając do Szkoły Rysunku i Malarstwa prowadzonej przez Adama Rychtarskiego. Jego życie i kariera artystyczna przebiegały wielowątkowo, począwszy od tragicznych doświadczeń wojennych, po pasję, którą kontynuował aż do późnych lat.

 

Podczas II wojny światowej, będąc zaledwie dziewiętnastoletnim mężczyzną, Mieczysław Wiśniewski wraz z bratem został aresztowany w Warszawie i deportowany do Niemiec. Przebywał w kilku obozach koncentracyjnych, w tym w Dachau, Mannheim-Sandhofen gdzie był zmuszany do pracy w ekstremalnych warunkach  przy produkcji dla Daimler-Benz oraz Kochendorf (https://ostojapamieci.pl/bad-friedrichshall) w kopalni soli  przy produkcji pistoletów maszynowych. Przemoc i ciężka praca były codziennością, którą musiał znosić. Ostatecznie, po wyczerpującym marszu śmierci z Kochendorf do Dachau, został wyzwolony przez wojska amerykańskie z obozu w Dachau w kwietniu 1945 roku, ważąc zaledwie 37 kilogramów i cierpiąc na tyfus. Przeżył ciężkie chwile w marszu śmierci oraz walkę z chorobą, po której spędził pół roku w szpitalach w Belgii, Holandii i Francji. Następnie trafił do obozu repatriacyjnego w Ludwigsburgu, a po pewnym czasie otrzymał zgodę na powrót do Warszawy, gdzie dowiedział się, że jego rodzina przetrwała wojnę, choć ich dom był zniszczony.

 

Po wojnie Mieczysław Wiśniewski powrócił do Polski, gdzie kontynuował swoją karierę jako artysta. W 1949 roku rozpoczął pracę jako grafik w Wydawnictwie Ministerstwa Obrony Narodowej, ilustrując wiele książek, głównie o tematyce militarnej. W latach sześćdziesiątych zaangażował się również w tworzenie komiksów, w tym znanej serii "Kapitan Żbik" oraz "Podziemny front". Jego najbardziej znaczącym projektem była praca nad serią komiksową "Kapitan Kloss", inspirowaną popularnym serialem telewizyjnym "Stawka większa niż życie".

 

Jego twórczość nie ograniczała się tylko do grafiki i komiksu. Mieczysław Wiśniewski stworzył również serie obrazów dokumentujących jego czas w obozach koncentracyjnych (https://www.marchivum.de/de/shop/nationalsozialismus/das-ist-meine-strasse), które były wystawiane w różnych miejscach, w tym w Gedenkstätte Kochendorf oraz Mannheimer Reißmuseum. Prace te, pełne szczegółów i emocji, służyły nie tylko jako terapeutyczne przetworzenie własnych przeżyć, ale także jako potężne narzędzie przeciwdziałania zapominaniu o tragedii wojny.

 

Mieczysław Wiśniewski zmarł w 2006 roku w Warszawie, pozostawiając po sobie nie tylko dzieła sztuki, ale również ważny świadectwo historyczne swojego czasu.

Ostoja Pamięci

 

 ©  Ostoja Pamięci  2017 - 2024   

 

 

 

E-mail: piotr.kentnowski@ostojapamieci.pl 

Tel. +49 15141652854