Ostoja Pamięci
Polskie groby w Niemczech
07 marca 2024

Odpowiedź z miasta Aalen

Dzisiaj przesłano mi kompletny zestaw dokumentów dotyczących polskich grobów z cmentarzy podlegających miastu Aalen. Dzięki zaangażowaniu i profesjonalizmowi osób odpowiedzialnych za zarządzanie cmentarzami w urzędzie miasta, w niespełna trzy dni robocze otrzymałem wyczerpującą odpowiedź na moje pytania. Dostarczenie mi nie tylko ważnych informacji, ale również zdjęć i planów cmentarzy z naniesionymi lokalizacjami polskich grobów, świadczy o ich zaangażowaniu i trosce o zachowanie pamięci o zmarłych.

 

Do miasta Aalen należą cmentarze:

  • St. Johann
  • Wasseralfingen
  • Unterkochen
  • Unterrombach

 

W sumie spoczywa na nich 70 polskich ofiar II wojny światowej. Wszystkie groby podlegające ustawowej ochronie istnieją do dzisiaj, a z grobów nie zarejestrowanych jako groby wojenne, 5 zlikwidowano. 

 

Na cmentarzu w Wasseralfingen i Unterrombach postawiono w ubiegłym roku także dodatkowo tablice informacyjne na których objaśniono, co to są za groby oraz wymieniono z imienia i nazwiska wszystkie ofiary w nich spoczywające (zdjęcie udostępnione przez miasto Aalen zamieszczam powyżej).

 

To właśnie takie osoby, które są właściwymi ludźmi na właściwym miejscu, wpływają na to, że historia nie zostaje zapomniana. Ich praca umożliwia dokumentowanie i upamiętnianie tych, którzy zginęli w czasie wojny, oraz pozwala na utrzymanie łączności z przeszłością i dziedzictwem naszych przodków.

Dokumentacja otrzymana od pracowników urzędu miasta Aalen stanowi nie tylko cenny zasób wiedzy historycznej, ale także wyraz szacunku i pamięci. Dzięki ich pracy, wspomnienie o tych bohaterach będzie żyć przez kolejne pokolenia.

Na wiosnę odwiedzę polskie groby w Aalen, by zakończyć dokumentację.  

 

 ©  Ostoja Pamięci  2017 - 2024   

 

 

 

E-mail: piotr.kentnowski@ostojapamieci.pl 

Tel. +49 15141652854