OSTOJA         PAMIĘCI

Ostoja Pamięci
15 listopada 2024

Odznaczenie, badania nad polskimi grobami i 6. rocznica Ostoja Pamięci

 

W mijającym tygodniu wydarzyło się kilka istotnych rzeczy, którymi chciałbym się podzielić. Oto najważniejsze informacje:  

 

Odznaczenie

12 listopada miałem zaszczyt uczestniczyć w uroczystościach z okazji Święta Niepodległości, organizowanych przez Konsula Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Monachium. Podczas tego wyjątkowego wydarzenia zostałem odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za promowanie polskiego dziedzictwa kulturowego i historii na terenie Niemiec.  To wyróżnienie jest dla mnie ogromnym honorem oraz wielką motywacją do dalszej pracy na rzecz upamiętnienia losów Polaków poza granicami kraju. Dziękuję wszystkim, którzy wspierają mnie w tej misji – Wasza pomoc i wsparcie są nieocenione.  

Moja wizyta w Monachium była także okazją do rozmów, refleksji, spostrzeżeń i zdobycia nowych doświadczeń.  

 

Schorndorf

Otrzymałem oficjalną informację z urzędu miasta Schorndorf, że spośród 12 polskich grobów, które znajdowały się na tamtejszym cmentarzu, nie przetrwał ani jeden. Co więcej, zlikwidowano nawet trzy groby, które zgodnie z niemieckim prawem były objęte ustawową ochroną.  

 

Unterberken

Jedyny polski grób, który znajdował się na cmentarzu w Unterberken i również podlegał ustawowej ochronie, także został zlikwidowany.  

 

Assamstadt

Assamstadt znajdowały się dwa polskie groby, które obecnie już nie istnieją. Stary cmentarz został zlikwidowany w 1972 roku, a na jego miejscu założono nowy. Niestety, gmina nie posiada dokumentacji ani szczegółowych informacji dotyczących tego procesu. Wiadomo jedynie, że:  

- Wszystkie groby na starym cmentarzu zostały usunięte.  

- Jeśli rodziny zmarłych wyraziły chęć przeniesienia grobów na nowy cmentarz, to prawdopodobnie tak się stało.  

- W pozostałych przypadkach zachowano okres spoczynku, po czym groby zlikwidowano.  

 

Przedłużenie działania strony Ostoja Pamięci

22 listopada br. kończy się okres działania planu premium dla strony ostojapamieci.pl. Jest on niezbędny, aby móc gromadzić i udostępniać zgromadzone materiały oraz wyniki badań. Jak co roku przedłużyłem funkcjonowanie strony na kolejny rok.  Jeżeli ktoś chciałby wesprzeć finansowo jej dalsze działanie oraz moje badania nad polskimi miejscami pamięci, szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej.  

 

21 listopada przypadnie 6. rocznica powstania portalu internetowego Ostoja Pamięci

21 listopada 2018 roku opublikowana została strona ostojapamieci.pl, początkowo funkcjonująca bez własnej domeny. W pierwszym miesiącu odnotowała zaledwie 31 wyświetleń, co dziś wydaje się niewielką liczbą, ale dla mnie był to ważny początek.  Byłem wówczas na początku drogi – uczyłem się, jak tworzyć i zarządzać stroną internetową. Każdy dzień przynosił nowe wyzwania i naukę. Dziś, sześć lat później, widzę, jak wiele udało się osiągnąć, choć wciąż pozostaje wiele do zrobienia.

 

Dziękuję wszystkim, którzy przez te lata wspierali mnie w rozwijaniu tego projektu – to dzięki Wam Ostoja Pamięci stała się przestrzenią, która łączy ludzi zainteresowanych historią i pamięcią o polskich losach poza granicami kraju. 

 

 ©  Ostoja Pamięci  2017 - 2024