Ostoja Pamięci
Ostoja Pamięci
03 lipca 2022

Wpis z dnia 03.07.2022

Na dzisiejszy dzień zaplanowałem  rodzinny wyjazd do ostatniego baraku, po byłym obozie w Weinsberg. Znajduje się on przy Karl-Weinbrenner-Straße w pobliskim parku za przedszkolem. Na miejsce dotarłem po niespełna godzinie jazdy. Niestety na miejscu okazało się, że jest kłopot z zaparkowaniem samochodu  w tej ciasno zabudowanej części miasta. Na szczęście niedaleko pobliskich bloków znalazłem wąski kawałek miejsca parkingowego. Po krótkim marszu, od miejsca postoju, dotarliśmy na miejsce. Na nasze szczęście barak był już krótko po 14.00 otwarty (otwarcie tylko w pierwszą niedzielę miesiąca, w godz. 14.00 - 17.00). W baraku przywitał nas miły starszy pan i  objaśnił w jakim porządku rozmieszczone są gabloty. Niestety, na miejscu nie można  zakupić żadnych publikacji o obozie w Weinsberg, a opisy obozu na miejscu są bardzo skąpe. Jest kilka gablot ze zdjęciami i opisami, parę dokumentów i eksponatów. Naprawdę niewiele jak na taki duży obóz. Po 10 minutach zapoznaliśmy się z dokumentacją tego miejsca, zrobiłem kilkanaście zdjęć, podziękowaliśmy panu za zaangażowanie i  udaliśmy się do samochodu, by odwiedzić jeszcze jedno miejsce.

 

Oczywiście następnym punktem wyprawy był miejscowy cmentarz, gdzie powinien spoczywać co najmniej jeden Polak, którego grób objęty jest ustawą o ochronie grobów (wg dokumentów z archiwum). Na pisałem niestety, bo podczas poszukiwań nie odnaleźliśmy tego grobu.

 

Po odwiedzeniu pozostałych znanych mi polskich miejsc pamięci w Badenii i Wirtembergii, zamierzam zwrócić się do wszystkich administracji cmentarzy z grobami Polaków, którzy zmarli w latach 1939-1945 o korektę danych i dokładny opis lokalizacji polskich grobów.

 

 ©  Ostoja Pamięci  2017 - 2024   

 

 

 

E-mail: piotr.kentnowski@ostojapamieci.pl 

Tel. +49 15141652854